Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení
Svoradova 2, 813 01 Bratislava, tel. +421 2 5930 3571,  gasparcova@vsmu.sk
PROSPEKT PRE PRIJÍMACIE SKÚŠKY NA ŠTUDIJNÝ PROGRAM
kameramanská tvorba, fotografia a vizuálne efekty
študijný plán vizuálne efekty
 
denné štúdium – bakalársky stupeň
akademický rok 2015/2016
 
Cieľom štúdia je získať vysokoškolskú odbornú kvalifikáciu v oblasti filmových a televíznych vizuálnych efektov.
Štúdium je denné a trvá 3 roky.
Končí kolokviálnou skúškou z Dejín svetovej kinematografie, z Teórie vizuálnych efektov, Teórie a praxe vybraných grafických a kompozitingových programov a obhajobou praktickej bakalárskej práce. Absolvent získa titul "bakalár" a je remeselne pripravený vykonávať profesionálnu prax.
 
Základné podmienky pre prijatie uchádzača na bakalársky stupeň štúdia sú:
ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou
úspešné absolvovanie prijímacej skúšky
angličtina ako východisko pre samoštúdium zahraničných odborných textov
preukázateľný talent
 
Do  7. januára 2015 pošlú   uchádzači doporučene (pečiatka pošty najneskôr 7.1.2015) na adresu FTF VŠMU, Ateliér vizuálnych efektov, Svoradova 2, 813 01 Bratislava,  tieto povinné práce (v osobitnej obálke, nie spolu s prihláškou):
Domáce práce:
  1. Farebné verzie fotografického obrazu. Uchádzač sám nafotografuje predmet svojho záujmu, architektúru, model, krajinu a pod. a vytvorí 10 farebných verzií ľubovoľnou počítačovou technikou. Prezentuje tak svoju predstavu pre rôzne denné svetlá a atmosféry. (Pomôcka: deň, noc, ráno, večer, slnečno, oblačno, mesačné svetlo, dážď, sneh, dúha, umelé svetlo v rôznych farbách a kombináciách, môže využívať princípy kolorovania ....). Odporučený program pre realizáciu je Adobe Photoshop. Minimálne rozlíšenie je HD rozlíšenie. Pre účely prijímacích skúšok táto skupina fotografií sa odovzdáva aj v printovej podobe s dlhšou stranou do 30 cm, minimálne 18 cm. Okrem printovej podoby sa táto práca odovzdáva v elektronickej podobe, formát „jpg“, na prezentačnom DVD spoločne s ďalšími prácami.
  2.  Maskovanie. Študent predkladá fotografiu, ktorej súčasťou je vloženie celej postavy z jednej ním nafotografovanej fotografie do prostredia druhej nim nafotografovanej fotografie. Fotografie sú vo formáte „psd“, sú v nich zachované všetky pracovné vrstvy a vo formáte „jpg“. Odporučený program pre realizáciu je Adobe Photoshop. Minimálne rozlíšenie je v HD. Práca sa odovzdáva v elektronickej podobe na prezentačnom DVD spoločne s ďalšími prácami.
  3.  Vektorizácia fotografie. Uchádzač pomocou programu určeného na vektorovú grafiku prevedie nim nafotografovaný portrét človeka (D, PD, PC) do vektorovej podoby. Fotografie sú vo formáte „ai, cdr ...“ a sú v nich zachované všetky pracovné vrstvy. Pre porovnanie uchádzač predkladá aj zdrojovú aj výslednú fotografiu. Odporúčané programy: Ilustrátor, Corel a iné ... Cieľom práce je preukázať estetické cítenie a technickú zdatnosť. Práca sa odovzdáva v elektronickej podobe na prezentačnom DVD s ďalšími prácami.
  4. 3D autoportrét. Výtvarne štylizovaný 3D model - autoportrét, realizovaný v ľubovoľnom 3D programe. Dodaný musí byť vo formáte „obj“ s textúrami, maximálna veľkosť 300 000 polygónov a 4000 pixelov.
  5.  Videovizitka. V dĺžke maximálne 2 minút poslucháč strihovou montážou svojich doterajších prác a osobnej zvukovej výpovede prostredníctvom videofilmu porozpráva o svojich motiváciách študovať vizuálne efekty na FTF VŠMU. Vo videovizitke je posudzovateľná aj tvorivá zložka - temporytmická, technická, estetická a informačná (študenti v nej môžu predať svoje predškolské aktivity v oblasti svojich záujmov, jeho súčasťou môže byť aj veľmi stručný showreel). Videozáznam je v bežnom formáte: „mp4“ alebo „mov“.
  6. Portfólio v elektronickej podobe. Uchádzač má vlastnými prácami preukázať svoj záujem o zvolenú oblasť štúdia (napr. práce 3D, 2D, videofilmy, voľné fotografie, web stránky atď. ...). Hierarchizuje ich podľa dôležitosti, ktorú im prikladá v poradí od najvýznamnejšej po menej významnú.
  7. Explikácia. Uchádzač predkladá popis a vysvetlenie ku svojim voľným prácam (Arial, 12, „doc“).
  8. Vlastný fotoportrét. Je vo formáte „jpg“, fotografia je farebná a zachytáva tvár uchádzača. (Fotografia má predovšetkým informačný charakter, nesúvisí s talentovým posudzovaním.)
Úprava prác:
Všetky fotografické práce, písomné práce a videofilmy sa odovzdávajú na spoločnom štruktúrovanom DVD s nasledujúcou štruktúrou:
  1. Farba
    1. AVFX_2015_farba:_Priezvisko_01_Nazov_prace.jpg  (+psd)
    2. AVFX_2015_farba_Priezvisko_02_Nazov_prace.jpg  (+psd)
    3. ...
    4.   AVFX_2015_farba_Priezvisko_10_Nazov_prace.jpg  (+psd)
1.11  AVFX_2015_farba_Priezvisko_Original.jpg  (+psd)
  1. Maskovanie
    1. AVFX_2015_maskovanie_Priezvisko.psd  (so zachovaním všetkých pracovných vrstiev)
    2. AVFX_2015_maskovanie_Priezvisko_final.jpg
    3. AVFX_2015_maskovanie_Priezvisko_postava.jpg
    4. AVFX_2015_maskovanie_Priezvisko_prostredie.jpg
  2. Vektorizácia fotografie
    1. AVFX_2015_vektorizacia_Priezvisko.ai   (cdr ... so zachovaním všetkých pracovných vrstiev)
    2. AVFX_2015_vektorizacia_Priezvisko_final.jpg
    3. AVFX_2015_vektorizacia_Priezvisko_original.jpg
  3. 3D autoportrét
    1. AVFX_2015_3Dautoportret_Priezvisko.obj
  4. Videovizitka
    1. AVFX_2015_videovizitka_Priezvisko.mpg  (mov, avi, mp4, vob ...)
    2. AVFX_2015_showreel_Priezvisko.mpg  (mov, avi, mp4, vob ...nepovinné)
  5. Portfólio
    1. Práce vo všetkých obrazových vstupoch autorské  (vstup znamená: prebratá fotografia alebo 3D model)
    2. Práce autorské ale so vstupmi prebratými
    3. Práce vytvorené zo zadania počas štúdia v škole
    4. Práce vytvorené na objednávku zákazníkom
(Uchádzač nemusí obsadiť všetky kategórie, popis jednotlivých prác uvádza v explikácii)
  1. Texty
    1. AVFX_2015_explikacia_Priezvisko.doc  (Explikácia voľných prác)
    2. AVFX_2015_autoportret_Priezvisko_Meno.jpg   (Vlastný autoportrét)
    3. Diplomy a ocenenia  (jpg, pdf)
    4. Poviedky, poézia ...  (doc, pdf, rtf ...)
    5. ...
 
Prvé praktické zadanie „Farebné verzie fotografického obrazu“ sa odovzdáva aj v printovej podobe s dlhšou stranou do 30 cm, minimálne 18 cm. Voľné fotografie (nie album) musia byť komponované na šírku, aby zachovali princípy filmového formátu 16:9. Na rube sú označené menom autora, názvom fotografickej série a poradovým číslom záberu. Printovú podobu farebných verzií si uchádzač môže prevziať len po ukončení prijímacieho konania.
Explikácia je vytlačená v jednom exemplári, musí byť napísaná počítačom (Word) v primeranom rozsahu a logickej forme (Arial, 12, „doc“) a musí byť označená menom a adresou poslucháča.
Tlačená podoba explikácie (1) je súčasťou zaslanej obálky, v ktorej okrem nej sa nachádza DVD (2) a printová podoba 1. zadania: Farebné verzie fotografického obrazu (3).
Poslucháč posiela explikáciu aj v elektronickej podobe e-mailom na adresu: vizualneefekty@gmail.com
Explikácia je označená menom vo formáte:
AVFX_2015_explikacia_Priezvisko.doc.
Po obdržaní e-mailu so zaslanou explikáciou Ateliérom VFX, uchádzač vo spätnom maili obdrží prístupové heslo na svoje konto na VŠMU serveri, kde prostredníctvom FTP protokolu pošle v nezmenenej štruktúre elektronický obsah zaslaného DVD na školský server. Programom na zaslanie elektronických dát môže okrem iných byť napr. FileZilla.
 
Prijímacie pohovory
Prijímacia komisia posudzuje mieru talentu pre zvolené študijné zameranie na základe predložených prác a prác vytvorených počas prijímacích skúšok.
Prijímacie skúšky sú dvojkolové. Pozostávajú z realizácie školských zadaní a obhajoby realizovaných prác:

1.   kolo - realizácia školských zadaní (1. deň):

1.1.              Všeobecno-kultúrny test zisťuje vzdelanostnú úroveň uchádzača, jeho rozhľad v umení a najmä v audiovizuálnej kultúre, základnú orientáciu vo filmovej a televíznej technológii, ako aj všeobecný kultúrny rozhľad a primárne vedomosti z oblasti kultúry a umenia.

1.2.              Vizuálny test zameraný na pamäť a psychologicko-analytické schopnosti.

1.3.              VFX test je odborným testom z oblasti vizuálnych efektov.

1.4.              Realizácia 1. praktického zadania ako obdoba domácej práce vyhotoveného v prostredí pre domáce práce odporúčaného SW.

1.5.              Realizácia 2. praktického zadania ako obdoba domácej práce vyhotoveného v prostredí pre domáce práce odporúčaného SW. Predpokladom pre realizáciu úloh je vlastný alebo požičaný laptop so SW, ktorý uchádzač použil pri realizácii domácich prác, vlastný fotoaparát a USB kľúč. (Škola nezapožičiava počítače, laptopy ani fotoaparáty.)

 

2.   kolo - obhajoba (2. deň):

2.1.              Obhajoba predložených domácich a školských prác. Možnosť obhájiť svoje práce ústnym pohovorom bude mať 8-12 najúspešnejších uchádzačov po vyhodnotení výsledkov domácich prác, 1. kola školských prác a testov.

 
Prijímacie skúšky sa budú konať v dňoch   19. a 20. februára 2015 
Podľa Študijného a skúšobného poriadku FTF VŠMU nie je možné vykonať prijímaciu skúšku v inom - náhradnom termíne.  Predpokladaný počet prijatých uchádzačov je 5.
Prijatie uchádzačov, ktorí ešte nemajú absolvovanú maturitnú skúšku, je podmienené jej vykonaním najneskôr do dňa zápisu.
 
 
PRIHLÁŠKY  NA ŠTÚDIUM   (treba si kúpiť prihlášku na bakalárske štúdium)
Prijímajú sa s dátumom odoslania (pečiatka pošty) najneskôr  5. decembra 2014 (poslať na adresu FTF VŠMU, Študijné odd., Svoradova 2, 813 01 Bratislava)
PRIHLÁŠKY  musia byť riadne vyplnené, potvrdené lekárom. V prihláške treba uviesť požadovaný kód strednej školy a kód študijného odboru.
 
PRÍLOHY: ústrižok (potvrdenie) o zaplatení poplatku, životopis, overená kópia maturitného vysvedčenia. Výročné vysvedčenia môžu byť overené kópie, alebo stačí výpis známok za absolvované ročníky na strednej škole – musí to byť potvrdené školou.
 
POZVÁNKA na prijímacie skúšky Vám bude doručená najneskôr 2 týždne pred termínom prijímacích skúšok.
 
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ                 7. novembra 2014  od 9.00 do 15.00 hod.
 
KONZULTÁCIE  k prij. skúškam       15. novembra 2014  o 10.00 hod.
                                                                  na FTF VŠMU, Svoradova 2, Bratislava
 
Poplatok za konzultácie: 20,-  EUR - treba uhradiť na účet :
SK 54 8180 0000 0070 0007 2882,   BIC kód SPSRSKBAXXXvariabilný symbol:  103, špecifický symbol: 30
pre krajiny mimo EU:   SK 54 8180 0000 0070 0007 2882 , SWIFT kód SUBASKBX, variabilný symbol: 103, špecifický symbol: 30.
Ústrižok (potvrdenie) treba priniesť na konzultácie – nemôže sa platiť v hotovosti
 
Poplatok za prijímacie skúšky: 50,-  EUR
SK 23 8180 0000 0070 0007 2858 , BIC kód SPSRSKBAXXX, variabilný symbol: 63, špecifický symbol: 30)
pre krajiny mimo EU:   SK 23 8180 0000 0070 0007 2858 , SWIFT kód SUBASKBX, variabilný symbol: 63, špecifický symbol: 30.
Ústrižok (potvrdenie) treba nalepiť do prihlášky.
 
 
prof. Ľudovít Labík
vedúci Ateliéru vizuálnych efektov