Profile picture for user Štammová Martina
Začiatok bakalárskeho štúdia

1. Bc. ročník

Autoportrét

Na začiatok poviem niečo o tom, prečo som sa rozhodla použiť fotografiu, 2d kresbu a 3d model naraz. Áno, samozrejme je to referencia na to, že rada tvorím 2d aj 3d veci. No ďalším dôvodom je, že ako digital artist sa snažím vidieť svet inak, než sa navonok javí. Rozvíjaním svojich observačných schopností a hľadaním motivácií za istými vecami v mojej hlave vznikajú mnohé variácie, vysvetľujúce, prečo sú veci také, aké sú, prečo sú tam, kde sú, aký zmysel majú... a čím viac sa nad nimi zamýšľam, tým viac mám pocit, že ich vôbec nepoznám a môžu skrývať akékoľvek tajomstvá. Preto veci, ktoré najmenej chápem a teda sú odo mňa najďalej, sú ručne kreslené. Tie, ktorým rozumiem viac a ktoré sú už bližšie, sú tvorené technikou 3d. A ja jediná, keďže sama seba poznám najlepšie, som na fotografii, ktorá zachytáva skutočnosť.
Čo sa týka kompozície, všetky prvky na portréte istým spôsobom vytvárajú pomyselné čiary, ukazujúce na mňa a príšeru. Rovnako aj v skutočnom živote mám občas pocit, že som hlavný bod, príčina diania vecí. Akoby bezo mňa svet nemohol existovať. Tento prvok podporuje aj mesiac, ktorý je hlavným bodom kompozície a znázorňuje svätožiaru nad mojou hlavou.
Na pravej strane portrétu sú prevažné ostré, trojuholníkové tvary, ktoré symbolizujú temnú minulosť, úzkosť, zraniteľnosť. No smerom, kam som otočená ja a príšera, sú tvary jemnejšie, mohutné a stabilné. Poukazuje to na to, že som pripravená na budúcnosť a vzhliadam k nej pozitívne.
Atmosféra je pomerne mysteriózna a to z jednoduchého dôvodu. Páči sa mi to. Páči sa mi, keď je vonku hmla, keď vzdušná perspektíva vytvára na horách istý gradient a svetelné lúče sú viditeľné v priestore. Celé okolie na portréte by malo evokovať cítenie čerstvého ľadového vzduchu, zvuk vetra a krákanie havranov, jemné zimomriavky. Zvolila som desaturované komplementárne farby, pretože nimi chcem vyjadriť, že život nemusí byť príliš pestrý, aby bol pekný. Stačí nájsť tie správne kontrasty.
Napokon tu máme príšeru, ktorá je kľúčovým bodom v tejto kompozícii, rovnako, ako v mojom živote. Túto príšeru máme všetci. Sú to vlastnosti, myšlienky, názory a nápady, ktoré sa v nás skrývajú. Sú to veci, ktoré z nás robia nás. Veci, vďaka ktorým sme každý iný a jedinečný. Veľa ľudí si myslí, že táto príšera je ich nepriateľ a bojujú s ňou. Chcú ju zabiť. Čím viac jej ubližujú, tým slabší sú. No ak človek túto príšeru skrotí, zistí, že s ňou dokáže prekonať všetky nástrahy v živote.

Štammová Martina
3D v Sketchfabe
Fotodokumentácia
Popis fotodokumentácie
Príloha Size
100.06 KB